Αρχική Μέλη Απόφοιτοι Διδάκτορες Στυλιανή Α. Ταπλίδου
Απόφοιτοι Διδάκτορες

Διεύθυνση: Πολυτεχνική Σχολή, Κτίριο Δ, 6ος όροφος, Γραφείο 3

E-mail: stella.taplidou (at) gmail.com

Η Στυλιανή Ταπλίδου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1980. Απέκτησε το Δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2003 και το Διδακτορικό Δίπλωμα Μηχανικού το 2010 από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Τα ερευνητικά ενδιαφέροντά της περιλαμβάνουν τη στατιστική ανώτερης τάξης, το μετασχηματισμό κυματιδίων και τις εφαρμογές τους στην επεξεργασία βιοακουστικών σημάτων. Παράλληλα με την έρευνα της διδακτορικής διατριβής συμμετείχε σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα προσανατολισμένα σε άτομα με αναπηρίες. Το 2004 η κ. Ταπλίδου έλαβε την 3η θέση στο διαγωνισμό σχεδίασης λογισμικού Microsoft Imagine Cup Software Design Competition, στο Sao Paulo, Βραζιλία, με μία ομαδική εργασία για άτομα με προβλήματα όρασης και το 2006 το 2ο βραβείο Νέου Ερευνητή στο 31ο Συνέδριο του International Lung Sounds Association, στο Πόρτο Καρράς, Χαλκιδική, Ελλάδα. Είναι μέλος του Διεθνούς Συνδέσμου Αναπνευστικών Ήχων (International Lung Sounds Association) και του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας.