Αρχική Μέλη Απόφοιτοι Διδάκτορες Κωνσταντίνος Ι. Πανούλας
Κωνσταντίνος Ι. Πανούλας
Απόφοιτοι Διδάκτορες

E-mail: panoulas (at) psyche.ee.auth.gr

Ο Κωνσταντίνος Ι. Πανούλας γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1979. Απέκτησε το δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2002 και το διδακτορικό δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2010 από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τη επεξεργασία βιοϊατρικών σημάτων και ειδικά την ανάλυση, συμπίεση και μετάδοση βιολογικών σημάτων, καθώς και την ασφάλεια υπολογιστικών συστημάτων και τη μετάδοση δεδομένων μέσω του διαδικτύου. Έλαβε το βραβείο αριστείας στις τηλεπικοινωνίες από την εταιρεία Ericsson το 2002 για τη διπλωματική του εργασία με τίτλο: "Επεξεργασία και συμπίεση του ηλεκτροκαρδιογραφήματος για τη μετάδοσή του μέσω ασύρματου καναλιού". Ο κ. Πανούλας είναι ενεργό μέλος (student member) του Ινστιτούτου Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΙΕΕΕ) από το 1999.