Βασίλειος Σ. Χαρίσης
Μεταδιδακτορικοί Ερενητές

Διεύθυνση: Πολυτεχνική Σχολή, Κτίριο Δ, 6ος όροφος, Πτέρυγα Β, Γραφείο 26

E-mail: vcharisis (at) ee.auth.gr

Ο Βασίλειος Σ. Χαρίσης γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1985. Απέκτησε το δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2008 και το διδακτορικό δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2015 από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ). Την τρέχουσα περίοδο απασχολείται ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στη Μονάδα Επεξεργασίας Σήματος & Βιοϊατρικής Τεχνολογίας του Εργαστηρίου Τηλεπικοινωνιών του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Α.Π.Θ.). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τις προηγμένες τεχνικές επεξεργασίας σήματος και εικόνας, τη βιοϊατρική τεχνολογία, την αναγνώριση προτύπων αναφορικά με ιατρικές εικόνες και τις διεπαφές ανθρώπου-μηχανής, ενώ οι εξωακαδημαϊκές του δραστηριότητες περιλαμβάνουν την ανάπτυξη εφαρμογών για λειτουργικό σύστημα iOS και προγραμματιζόμενους λογικούς ελεγκτές (PLC). Παράλληλα με τις προπτυχιακές του σπουδές, το 2005 εργάστηκε για τη Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού (ΔΕΗ), το 2007 για το Τμήμα Αυτοματισμού του Πανεπιστημίου της Γάνδης (Βέλγιο) και από το 2007 έως το 2008 για τον Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (ΟΤΕ). Από το 2010 έως το 2014 υπήρξε εργαστηριακός συνεργάτης στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΑΠΘ και στα τμήματα Μηχανικών Πληροφορικής και Πολιτικών Μηχανικών & Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής του Τ.Ε.Ι. Κεντρικής Μακεδονίας (Σέρρες). Από το 2013 έως σήμερα έχει συμμετάσχει σε ένα Ευρωπαϊκό και δύο εθνικά ερευνητικά προγράμματα και στη συγγραφή μιας επιτυχούς ερευνητικής πρότασης στα πλαίσια του προγράμματος HORIZON2010. Σήμερα, εργάζεται στο ερευνητικό πρόγραμμα "i-Treasures" (FP7-ICT-2011-9-600676) και αποτελεί μέλος της συντονιστικής ομάδας του προγράμματος HORIZON2020 "i-PROGNOSIS". Από το 2009 έως σήμερα έχει συγγράψει ένα κεφάλαιο σε βιβλίο και περισσότερες από 14 δημοσιεύσεις σε έγκυρα εθνικά και διεθνή περιοδικά και συνέδρια με κριτές. Ο κ. Χαρίσης, το 2003 και το 2012 έλαβε τιμητική διάκριση άριστης επίδοσης από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, το 2003, 2004 και 2005 έλαβε υποτροφία άριστης επίδοσης από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών και το 2009 έλαβε τριετή υποτροφία για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής από το Ίδρυμα Leventis.