Αρχική Μέλη Μεταδιδακτορικοί Ερευνητές Στέλιος Κ. Χατζηδημητρίου
Μεταδιδακτορικοί Ερενητές

E-mail: stellios22 (at) gmail.com

Research GateGoogle Scholar | LinkedIn

Ο Δρ. Στέλιος Κ. Χατζηδημητρίου γεννήθηκε στην Καρδίτσα το 1984. Απέκτησε το δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2008 και το Διδακτορικό δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών το 2012 από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.). Από το 2013 έως σήμερα, εργάζεται ως μεταδιδακτορικός ερευνητής στη Μονάδα Επεξεργασίας Σήματος & Βιοϊατρικής Τεχνολογίας του Εργαστηρίου Τηλεπικοινωνιών του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Α.Π.Θ. Τα τρέχοντα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν τις προηγμένες τεχνικές επεξεργασίας σήματος και τις εφαρμογές βιοϊατρικής με έμφαση στην ανάλυση ηλεκτροεγκεφαλογραφήματος και στη συναισθηματική υπολογιστική, ενώ τα μη ακαδημαϊκά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στο σχεδιασμό εφαρμογών ιστοχώρου και στο ψηφιακό σχεδιασμό. Από το 2008 έως το 2012, δίδαξε στα πλαίσια επικουρίας μαθημάτων στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών και στο Τμήμα Κινηματογράφου Α.Π.Θ., ενώ έχει εργαστεί στα πλαίσια πρακτικής άσκησης στη Δημόσια Επιχείρηση Ηλεκτρισμού (2006, 2007). Από το 2013 έως σήμερα, έχει συνεισφέρει σε ένα Ευρωπαϊκό (FP7: "i-Treasures") και δύο εθνικά (ΘΑΛΗΣ: "RadBrainMRI"; ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΙΙ: "RETIS-RISK") ερευνητικά προγράμματα, ενώ έχει συμβάλλει στη συγγραφή επιτυχούς ερευνητικής πρότασης στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος HORIZON2020 ("i-PROGNOSIS"). Την τρέχουσα περίοδο απασχολείται στα πλαίσια του ερευνητικού προγράμματος "i-Treasures", ενώ θα αποτελέσει μέλος της ομάδας συντονισμού του ερευνητικού προγράμματος "i-PROGNOSIS", το οποίο ξεκινά τις εργασίες του στις αρχές του 2016. Από το 2008, έχει συγγράψει πάνω από 15 δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια με κριτές. Ο Δρ. Χατζηδημητρίου είναι μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (ΤΕΕ) από το 2008, ενώ υπήρξε μέλος του Ινστιτούτου Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών (ΙΕΕΕ) από το 2010 έως το 2013.